ICHIMOKU NEDİR?

Yatırımcılar arasında genellikle Ichimoku olarak adlandırılan Ichimoku Kinko Hyo, bir teknik analiz metodudur. Bu metot Japon Mum Grafiklerinin kullanımını kolaylaştırmak, akımları ve fiyat hareketlerini grafik üzerinde daha rahat algılamak amacı ile geliştirilmiştir. “Denge Grafiğine Bakış” anlamına gelmektedir. Bu teknik analiz metodunun Japon bir gazeteci tarafından ortaya çıkarıldığı bilinmektedir.

Öncelikle Ichimoku Kinko Hyo analizinde terimlerin ne anlama geldiğini belirtmekte fayda olacaktır çünkü bu terimlerin karşılıklarını grafikler üzerinde sürekli takip edeceğiz.

1-Tenkan Sen: 9-periyot hareketli ortalama

2-Kijun Sen: 26-periyot hareketli ortalama

Hareketli ortalamalar destek ve direnç seviyelerinin en yakın nerelerde olduğunu bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Yükselen piyasa içinde 9-periyot hareketli ortalama fiyatlara daha yakındır, bu yüzden bir geri çekilme yaşanması halinde, doğal olarak ilk destek seviyesi görevi görecektir. Fiyatları daha uzaktan takip eden 26-periyot hareketli ortalama ise bir sonraki destek görevini üstlenir. Düşüş piyasası için de aynı kurallar geçerlidir.

3-Senkou Span A: 9-periyot hareketli ortalama ile 26-periyot hareketli ortalamanın toplanarak ikiye bölünmesinden sonra elde edilen değerin 26-periyot ileri kaydırılması ile elde edilir. Senkou Span A, 26 periyodun ağırlıklı ortalaması gibi görev görmektedir.

4-Senkou Span B: 52 periyot içindeki en yüksek ve en düşük değerin toplanarak ikiye bölünmesinden sonra elde edilen değerin 26-periyot ileri kaydırılması ile elde edilir. Diğer bir deyişle Senkou Span B, 52 periyodun orta noktasıdır (%50 geri çekilme oranı).

*Ichimoku Bulutu: Senkou Span A ile Senkou Span B arasında kalan bölgedir.

Eğer fiyatlar bulutun içerisinden geçerek bulutu delmeyi başarırsa akımın o yönde devam edeceği tahmin edilir. Bir başka deyişle; parite bulutun aşağısına inerse düşüş, parite bulutun yukarısına tırmanırsa yükseliş akımı hakim olmaya başlamıştır.

Bulutların kalınlığı da önemli bir noktadır. Bulutun kalın olduğu bölgede desteğin (veya direncin) daha fazla olduğunu; bulutun ince olduğu bölgede desteğin (veya direncin) daha az olduğunu söyleyebiliriz. Akımların bu tip noktalarda yön değiştirme olasılığı daha fazladır.

5-Chikou Span: Kapanış fiyatının 26 periyot geriye kaydırılması ile elde edilir.

Ichimoku-nedir


ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.