Finansonline FX' te limitleri kaldırdık! Forex piyasalarına herkes erişebilsin diye en düşük işlem hacmini 0.10 lottan 0.01 lota düşürdük. Siz de vakit kaybetmeden yerinizi ayırtın!

DUYURU

Duyuru | Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri Deneme Hesabı

Finansonline FX

Kaldıraçlı Alım Satım İşlemlerine Yönelik Deneme Hesabı Hakkında

 

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (Kurul) III-37.1 sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri İle Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”inin 27/C maddesinde, kaldıraçlı işlemler için hesap açılışından önce genel müşterilere, bir deneme hesabı üzerinden işlem yaptırılması zorunluluğu düzenlenmiştir.

Devam et
SERDAR PAZI
SERDAR PAZI

Fed Faiz Arttırım Kararı - 19.04.16

Piyasa Analizi • 13 Gün önce

Fed üyeleri arasında faiz artırımlarının miktarı ve zamanlaması noktasında bir görüş birliği bulunmadığını artık herkes biliyor.

Devam et
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/TL paritesinde sürprizlerin oyununa gelmeyin

Dolar / Türk Lirası • 4 Saat önce

Dünkü seansta Türkiye’den açıklanan ihracat ve imalat sektörü büyüme verileri son günlerde TL’nin değer kazanmasını açıklar nitelikte gelmedi. Buna ek olarak milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili toplanan komisyon içinde yaşanan gerginlikler ve daha da önemlisi Işid’in sürekli olarak Suriye topraklarından Türkiye’ye bombalı saldırılarda bulunması Türkiye’yi bir açık savaşa sokabileceğinden jeopolitik risklerin de artmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda uluslararası piyasalarda Dolar’da gerileme olmasına rağmen TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı beklenen bir gelişmeydi. Bugünlerde Dolar’ın uluslararası piyasalarda baskı altında kalmaya devam etmesi belki kurun yükselişlerinin yavaşlamasına neden olabilir ancak hafta bugünküler dahil, hafta içinde Türkiye’den gelecek diğer ekonomik veriler de TL’nin geçtiğimiz birkaç hafta sürecinde yapmış olduğu yükselişin aksine işaret edecek olursa, o zaman kurun yükselişinin devam etmesi kaçınılmaz olur. Bugün Türkiye’den enflasyon verileri açıklanacak. Son günlerde TL faizlerinde yaşanan düşüşlere rağmen TL’deki değer kazanma olgusu tamamıyla açıklanacak enflasyon rakamlarının düşük olacağı beklentisinden kaynaklanmıştı. Eğer bugün açıklanacak enflasyon verilerinde sürpriz olarak yükseliş görülürse, işte o zaman piyasanın TL satışı beklenenden çok daha fazla ve belirgin olur. Bu nedenle olası bir kötü sürprize karşın veriler açıklandıktan sonra oluşacak dengesizlikleri bekleyip o zaman işlem yapmak gerekir. Bu nedenle bugün piyasaya girerken bekleyip görmekte fayda var. Genel olarak beklentim dün olduğu gibi TL’deki değer kaybının bir süre daha devam edecek olduğudur. Ancak stratejinin asıl önemli noktası, Türkiye’den açıklanacak enflasyon verilerinin TL olumsuz gelmesi durumunda Dolar’ı hemen almak yerine piyasanın ters tepki vermesini ummak ve beklemek ve daha aşağılardan alım çalıştırmak olacaktır.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar olumlu verileri yok sayan Euro/dolar bugün ne yapar?

Euro / Dolar • 4 Saat önce

Dün ABD’den açıklanan ISM endeksi beklentinin altında açıklandı ancak istihdam ve fiyat endeksleri beklentilerin üzerinde açıklandı. Asıl önemli olan gelişme aslında bunlardı ancak piyasa yine de ISM’in alt verilerini görmezden gelerek hareket etmeye devam etti. Bu süreçte Euro’nun Dolar karşısında değer kaybetmesi için Dolar faizlerinin de hareketlenmesi gerekiyor. Bugünlerde hisse senedi piyasalarının aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam etmesi ve Mayıs ayında yatırımcıların satış yapabilecek olmasıyla yaşanan tedirginliklerin dile getiriliyor olması Dolar’ın değer kazancının gecikmesine neden oluyor. Bu arada bu gelişmeler devam ederken Avrupa’dan açıklanan imalat sektörü büyüme verilerinin Euro olumlu şekilde geldiğini belirtmekte fayda var. Bunlar da paritenin gerilemesine engel olan diğer faktörlerdir. Bugün Avrupa ve ABD’den önemli verilerin açıklanmaya devam edeceği bir seans olacak. Fransa’dan üretici fiyatları açıklanacak, ABD’den ise otomobil satışları verileri gelecek. Öte yandan Fed’in para politikası kurulunda oy vermeye yetkili Mester’in açıklamaları gelecek. Bu veriler eşliğinde yapılması gereken tek şey aslında iki yıllık Dolar faizlerine bakmaktır. Eğer iki yıllıklarda yukarı yönlü hareket oluşursa, bu durum paritenin geciken düşüşünü beraberinde getirebilir. Aksi durumda yükselişler teknik birikim ve sürekliliğiyle devamlılık kazanabilir.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin/dolar sınırlı yükselirken Sterlin/yen daha belirgin yükselir

Sterlin / Dolar • 4 Saat önce

İngiltere’nin tatil olduğu dünkü seansta Sterlin/dolar paritesinin diğer çaprazlara göre dalgalandığını gördük. Aynı zamanda hisse senedi piyasalarının da etkisiyle hareket eden Sterlin/dolar paritesinin bugün piyasaların yeniden açılmasıyla daha çok Dolar dinamiklerine göre yön bulacağını söyleyebiliriz. Son zamanlarda İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin geneli Sterlin olumlu olmuştu. Buna rağmen dün de belirttiğim gibi örneğin Sterlin/yen paritesinde düşüşler yaşanmıştı. Eğer bugün ABD’den açıklanacak veriler Dolar’ın yükselmesine neden olursa, bu durum büyük olasılıkla hisse senedi piyasalarının da yükselişine neden olabilir. Bu durumda kısa vadede hisselerle birlikte hareket etmeyi seven Sterlin/dolar paritesinin yükselmesini bekleyebiliriz. Ne var ki Sterlinde yaşanabilecek asıl yükselişin daha çok diğer çaprazlarda belirginleşeceğini düşünüyorum. Yani ABD’den açıklanacak Dolar’la ilgili verilerin olumlu gelmesi durumunda Dolar’ın da değer kazanacak olmasından dolayı Sterlin/dolar paritesi çok sınırlı yükselirken Sterlinin diğer para birimleriyle oluşturduğu çiftler Sterlin lehine hareket edebilir. Örneğin Sterlin/yen paritesinde daha belirgin yükselişler görülebilir.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar faizleri artmadıkça Dolar/yen’de alım yapılmaz

Dolar / Yen • 4 Saat önce

Bir yandan düşen VIX endeksi, diğer yandan yükselen Dolar faizleri Dolar/yen paritesinin yükselmesine neden oluyor. Ne var ki hisse senedi piyasalarında oluşan çekingen yükseliş beraberinde Dolar faizlerinin de yavaş yükselmesine neden olduğu için paritedeki yükseliş de sınırlı kalabiliyor. Böyle bir durumda Yen’in genel olarak değerlenme eğiliminde ara dönemlerde yaptığı değer kayıpları zaman zaman terse dönebilir. Yani Dolar/yen paritesi dünkü yükselişinin ardından bugün bir miktar gerileyebilir. Eğer Fed’in para politikası kurulu üyelerinden Mester’in bugün yapacağı açıklamalar Dolar olumlu bir ortama neden olursa, bu ilk olarak Dolar faizlerine yansıyabilir. Ancak şu bir gerçek ki her ne olursa olsun iki yıllık Dolar faizleri başını yukarı çevirmedikçe Dolar/yen almayınız. Finansal piyasalarda genel olarak dalgalanmaların teorinin dışında gerçekleşir olduğu bugünlerde Dolar/yen paritesinde düşüşleri bekleyip alım yapmak bu ortamda her zaman daha faydalı olacaktır.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın piyasasında savunmada kalın

Altın • 4 Saat önce

Dünkü seansta faizlerin sınırlı yükselmiş olması ve açıklanan ekonomik verilerin genelinde ekonomi olumlu bir sinyalin tam anlamıyla belirginleşmemesi altın fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Aslında bugünlerde altındaki yükseliş tamamıyla fon alımlarının etkisi ve pozisyon artırmaları sonucunda oluşuyor. Bunun anlamıysa yükselişleri takiben kısa vadeli hızlı gerilemelerin de gerçekleşebileceğidir. Özellikle VIX’in yükselmekten uzak hareket ediyor olması altındaki yükselişlerin bir boğa tuzağına dönmesine olanak tanıyabilir. Bu nedenle yükselişe çok aldırış etmemek gerekir. Böyle zamanlarda piyasanın uzak seviyelerine emir koyarak gerçekleşme olasılığı nispeten düşük olan emirler koyarak piyasaya girmeye çalışınız. Yani savunmada kalmak en iyisidir.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Ham petrolün düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir

Ham Petrol • 4 Saat önce

Petrol fiyatları 38 Dolar’dan itibaren başlattığı yükseliş hareketinin sona yaklaşırken devam eden yükseliş trendi içinde bugünlerde bir miktar gerilemeler görülüyor. Bu durum ara düzeltme olarak nitelendirilebilir çünkü petrolün ana hedefinin 49 Dolar olduğu bir süreçte belirgin destek seviyeleri kırılmadıkça fonların kar realizasyonları gecikir. Bu nedenle hisse senedi piyasalarındaki toparlanmaları ve Dolar’daki değer düşüşünü göz önünde bulunduracak olursak, kısa vadeli düşüşlerin alım için bir fırsat oluşturacağını düşünüyorum.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

SP 500 dahil bütün ABD hisse endeksleri yükselmeden satılmaz

S&P 500 • 4 Saat önce

Geçtiğimiz hafta sonu 2050 puan seviyesine kadar gerileyen SP 500 endeksi yeni haftaya yükselişle başladı. Bu yükselişin temelinde Dolar faizleri varken aynı zamanda Dolar’ın uluslararası piyasalardaki değer kaybı da hisse senetlerinin kısmen ucuzlamasına neden olduğu için SP 500 endeksinde alıcılar daha kolay bir araya gelebiliyor. Bugün Fed’den Mester’in yapacağı açıklamaların Dolar faizlerine yukarı yönlü etki yapması endeksteki yükselişin sınırlanmasına neden olabilir. Aynı şekilde Dolar ucuzladı diye ABD hisseleri alan Asya fonlarının bu sefer satış yapma olasılığı belirginleşebilir. Bu nedenle eğer Dolar’da güçlenme ya da Dolar faizlerinde yukarı yönlü bir hareket olursa seans sürecinde endeksin yükselişlerini bekleyip satış denemelerinde bulunabilirsiniz. Dolar faizleri yükselse ve Dolar artsa bile endeksin de bugünlerde ters hareket kapsamında yükselmesi mümkün çünkü VIX endeksi yine başını aşağı çevirmiş durumda. Bu nedenledir ki eğer ABD verileri Dolar olumlu evrilirse veya Dolar faizleri bir şekilde yükselirse yükselişleri bekleyip satış denemeleri yapmak gerekir. Erken satış yapmayınız.

Devam et • 48 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Ekonomik veriler TL olumlu açıklanmazsa dolar/TL kuru yükselir

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Bu hafta 2016 yılı ilk çeyreğinin Türkiye ekonomisinin özetini gösteren önemli ekonomik veri açıklamaları gelecek. Bugün imalat sanayi büyüme endeksi, haftanın diğer günlerinde sırasıyla enflasyon, dış ticaret açığı, reel efektif döviz kuru, TCMB’nin enflasyon değerlendirmesi açıklanacak. Piyasa son dört aydan beri TL’nin değer kazanma ve istikrar sürecinin hangi nedenlere bağlı olarak gerçekleştiği konusunda daha belirgin bir bilgiye sahip olacak. Şayet eğer bu veriler TL’nin güçlendiğini açıklar nitelikte gelmezse o zaman piyasada TL alan kesimin yapacağı olası kâr realizasyonu kurun düştüğü seviyelerde bir teknik düzeltme yapma nedeni doğurur. Türkiye ekonomisinin en hassas noktası olan dış ticaret dengesine yönelik veriler eğer olumsuz açıklanırsa, turizm sektörünün bu sene geçen senelerde olduğu kadar döviz getirmeyebilecek olması ve emtianın yükselme sürecini devam ettirmesiyle birlikte dolar/TL kurunun yükselmesi beklenebilir.

Devam et • 343 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

ISM alt endeksleri ISM’in kendisinden daha önemli

Euro / Dolar • 1 Gün önce

Bugün Almanya ve ABD’den pariteyi etkileyebilecek öneme sahip imalat sektörü büyüme verileri açıklanacak. Ancak sonrasında ABD’den gelmeye devam edecek veriler içinde ISM verileri de var. Özellikle ISM fiyat ve istihdam alt endeksinin önemli olduğu bugünkü seansta Avrupa Merkez Bankası Draghi’nin açıklamalarının da ABD saatlerinde yankı bulmasını beklemeli. Draghi’nin para arzını artırma konusundaki tutumu Euro olumsuzken, ABD’den açıklanacak fiyat ve istihdam alt ISM endekslerinin beklentilerin üzerinde gelmesi paritenin düşmesine zemin oluşturur. Bu noktada tahminim Euro’nun yeni yükseliş sürecine girmesi için henüz gelişmelerin yeterli olmaması paritenin yükselişlerde satılmasını uygun kılıyor.

Devam et • 343 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin’e farklı para birimleri perspektifinden bir bakış

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin uzunca bir süredir Sterlin olumlu gelmesine karşın Sterlin’in Yen karşısında bile değer kaybediyor olup Dolar karşısında yükselmiş olması sadece nakit akışıyla açıklanabilir değil. Bu noktada Sterlin/yen paritesinde aşırı satış var gibi görünse de Sterlin/dolar cephesindeki gelişmeler açıklanabilir olmaktan uzak. Yani eğer Sterlin Dolar karşısında yükseliyorsa ve bu arada TL gibi risklerle karşı karşıya olan bir para birimi Dolar’a ve hatta Yen’e karşı bile değer kazanıyorken burada büyük bir dengesizlik var demektir. Bu düzensiz sürecin durulmasının anlamı öncelikle son birkaç gün geriye gitmesiyle başlar ve bunun da anlamı Sterlin/dolar paritesinin bugün ve yarın boyunca bir miktar satış baskısına maruz kalabilecek olmasıdır. Bu nedenle yükselişler belirginleşirse seans içinde kısa aralıklı satış denemeleri yapmak uygun olabilir.

Devam et • 343 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yen’de düzeltme yakın

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Geçen hafta Japonya Merkez Bankası başkanı Kuroda’nın para basmaya devam edilmesi gerektiğine dair söylemlerine karşın bir adım atmamış olması Yen’in değerlenmesine neden olmuştu. Bu süreçte Japonya’dan açıklanan ekonomik verilerin güçlü Yen’in Japon ekonomisine olumsuz etki yapmaya devam ettiği görüşü hakimken Dolar/yen paritesindeki yükseliş sadece bir faktörle açıklanabilir: Son zamanlarda nakit akış verilerine bakıldığında Japonya’ya hem hisse senedi hem de bono yatırımları yapılmak üzere belirgin miktarda para girişi oldu. Güvenli liman olması nedeniyle bir giriş olsaydı bugün VIX endeksi az yükselmemiş olurdu. Bu açıdan değerlendirildiğinde döngüsel bir hareket olmasından yola çıkacak olursak Yen’de görülen değer kazancının bir noktada durulacağını söylemek zor olmaz. Bu nedenle paritenin düşüşlerinde kısa metrajlı ve kısa vadeli alım denemeleri yapmak uygun olabilir.

Devam et • 343 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın çok yükseldi düşüncesiyle hemen satmayın

Altın • 1 Gün önce

Geçen hafta altın fiyatlarındaki yükseliş artan emtia ve düşen hisse senetlerinin eşliğinde gerçekleşti. Bir süreden beri hisse senedi piyasalarının yükselişine paralel olarak yükselmiş olan altının bu süreçte konsolidasyon yapmış olması son günlerde yaşanan yükselişler sonrasında oluşabilecek düşüşlerin kısa süreli olabileceğine dair ipuçları sunuyor. Altının yükselişi VIX endeksiyle desteklenmediği için ancak buna karşın faizlerin düşük kalmış olması paralel piyasalardaki gelişmeler anlamında birbirini az çok dengeler nitelikte. Bu nedenle teknik olarak gerçekleşebilecek gerilemelerin çok sınırlı kalacağını söylemek yanlış olmasa gerek. Kısaca çok yükseldi düşüncesiyle satış yapıp gereğinden fazla beklememek gerekiyor. Satış pozisyonları belirgin yükselişler sonrası açılmalı ve kısa metrajlı tutulmalı.

Devam et • 343 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yükseliş kısa süreliğine durulabilir ama ana trend yukarı

Ham Petrol • 1 Gün önce

Petrol fiyatlarında görülen yükseliş hareketi önümüzdeki bir ya da iki hafta boyunca devam edebilir ancak kısa vadede petrolle yakından ilintili piyasalardaki hareketlere bağlı olarak bir miktar düşüş görülebilir. Özellikle petrolün içinde bulunduğu hareket sürecinde hedefi 50 Dolar civarındaki seviyeler. Ancak kısa vadede Dolar’ın düşme eğilimi ve hisse senedi piyasalarında baş gösteren gerilemeler petrolün yakın zamanda bir iki Dolar kadar gerilemesine olanak tanıyabilir. Bu hafta içinde açıklanacak sanayi sektörü büyüme verileri ve Çin’den açıklanacak verilere ek olarak ABD’nin iç piyasasının bu yaz ne kadar canlı olacağını gösteren veriler de petrolde etkili olabilir.

Devam et • 343 okunma

Devam et
Daha Fazla
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.