Forex'te Swapları SIFIRLADIK!

Koşulsuz, şartsız, süresiz; EURUSD, GBPUSD, XAUUSD, USDJPY, EURGBP ve USDCHF paritelerinde swapsız işlem avantajı Finansonline FX'te!

Finansonline FX Dünyasını Keşfet
SERDAR PAZI
SERDAR PAZI

Türk Lirasında Toparlanma Görülebilir

Piyasa Analizi • 22.07.2016

Bir hafta önce yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından hafta genelinde önemli ölçüde negatif seyir izleyen TL varlıklarda haftanın son işlem gününde toparlanma çabasının hakim olduğunu görüyoruz.

Devam et »
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar kurunun düşüşleri oldukça sınırlı olur

Dolar / Türk Lirası • 2 Gün önce

Türkiye’de olağan üstü hal durumu, SP’nin dışında Moody’s’in de not indirimi yapabilecek olması devamlılık gösterdikçe kurdaki düşüşlerin beklenmesi için bu gündemin dışında TL olumlu gelişmelerin gerçekleşmesi gerekiyor. Onca ciddi olay sonrasındaysa bunun olması pek kolay olmadığından Dolar kurunun düşüşleri alım fırsatı olabilir. Öte yandan ABD’den açıklanan ekonomik velilerin Dolar olumlu görüntüsüyse Dolar/tl kurundaki kar amaçlı geri çekilmelerin sınırlı kakmasına neden olur. Buna göre strateji belirlemek gerekir.

Devam et » 432 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Avrupa verileri Euro/dolar’ı yükseltebilir

Euro / Dolar • 2 Gün önce

ABD’den açıklanan konut satışları verisi ve öncü göstergelerin Dolar olumlu olmasına rağmen on yıllık Dolar faizlerindeki yükselişlerin sınırlanmış olması Euro/dolar paritesinin yükselmesi için bir ortam oluşturdu. Bu durumda Avrupa’dan açıklanacak Markit PMI verileri beklentilerden olumlu gelir ve hizmet ve üretim sektöründe büyümenin baş gösterdiği görülürse o zaman seans içinde Euro/dolar paritesinde cılız da olsa yükselişler görülebilir.

Devam et » 751 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlinin yükseliş potansiyeli azaldı ancak bitmedi

Sterlin / Dolar • 2 Gün önce

Dolar faizlerinin gerilemesi Dolar olumlu, dün İngiltere’den açıklanan perakende satışlarındaki yükselişin beklentilerin altında olması Sterlin olumsuzdu. Buna rağmen Sterlin’le ilgili ekonomik verilerin genel itibarıyla olumlu görüntüsü ve her geçen gün daha da azalan siyasi belirsizlikler Sterlin/dolar paritesinin sınırlı da olsa yükselmesini tetikler ancak bu olası yükselişin gerçekleşmesi için bugün İngiltere’den açıklanacak PMI rakamlarının beklentilerin üzerinde oluşması gerekir. Yoksa paritedeki yükselişler daha da sınırlı kalır.

Devam et » 827 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/yen’in kısa vadeli yükselişleri satış fırsatıdır

Dolar / Yen • 2 Gün önce

Dolar faizlerinde görülen gerilemeler ve hisse senedi piyasaları endekslerindeki düşüş Dolar/yen paritesindeki yükselişin de sınırlanmasına neden oluyor. Oysa Japonya’dan açıklanan para akışı verileri Japon bonolarına olan talebin azaldığını gösterdi. Bunun anlamı Japonya’nın uygulamaya sokacağı mali paketin Yen faizlerinin eksi değerlerden kurtulacağını gösterdiğidir. Bu da Dolar/yen paritesindeki kısa vadeli yükselişlerin bu aşamadan sonra sınırlanacağıdır.

Devam et » 744 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altındaki yükseliş kısa sürer

Altın • 2 Gün önce

Bir süredir düşen VIX endeksine bağlı olarak gerileyen altın fiyatları Dolar faizlerindeki yükselişin durulması ve hisselerin geri çekilmesiyle birlikte yükseldi. Bununla birlikte VIX endeksinin de az da olsa toparlanmış olması altındaki dünkü yükselişi açıklamakta. Bu yükselişin devam etmesi için yukarı yönlü belirgin bir momentum oluşması gerekirdi ancak bu henüz olmadı. Bu aşamada kısa vadeli yükselişlerde satış denemeler yapmak uygun olabilir.

Devam et » 543 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petroldeki yükselişler zorlanır

Ham Petrol • 2 Gün önce

Petrol stoklarındaki düşüş kendisini iyice göstermişken hisse senedi piyasalarında başlayan gerilemeler ve bunun devam edebilecek olması petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskının da belirginleşmesine neden oldu. Öte yandan petrol üretimindeki artışın azalmayıp aksine bir miktar yerine gelmiş olması da petroldeki düşüşün devamı anlamına gelmekte. Bu aşamada kısa vadede oluşabilecek yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Devam et » 396 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

SP 500’de satış baskısı başladı

S&P 500 • 2 Gün önce

Bazı şirketlerin gelirleri zaten düşürülmüş beklentilerin altında açıklanınca bazı yatırımcılar bunu bir kar alma fırsatı olarak değerlendirdi ve dünkü seansta az da olsa hisselerde bir miktar gerileme yaşandı. Ancak son bir iki günde yükselmiş olsa da VIX endeksinin bugünlerde çok dip seviyelerde kalmaya devam etmesi hisselerdeki düşüşlerin sınırlanmasına neden oluyor. Bu noktada VIX’te bir miktar daha yükseliş görülürse bunun hisselerdeki olumsuz etkisinin büyüklüğü daha geniş olabilir. BU nedenle yükselişlerde SP 500 satmak uygun olabilir.

Devam et » 401 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar kurunun yükselişleri satış fırsatı verir

Dolar / Türk Lirası • 3 Gün önce

Dün SP’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ve ardından gece geç saatlerde hükümetin tüm ülkeyi kapsayan olağan üstü hal ilanı Dolar kurunun yeniden yükselmesine nenden oldu. Siyasi gelişmelere bağlı olarak kredi notundaki düşüş aslında bir noktada TL’nin başına gelebilecek olumsuzlukların gerçekleşmesine ve bir olumsuz beklentinin ortadan kalkmasına neden oldu. Dolar Türkiye’nin basabildiği bir para birimi olmadığından dolayı hükümetin Dolar’ın yükselişine karşı koyabilecek pek az önlemi var .Tek yapılabilecek bu aşamadan sonra TCMB ve Hazinenin Ortak hareket ederek Dolar’a olan iç talebin azalmasını sağlamak. Bu dair bir takım girişimler bu hafta ya da haftaya görülebilir. Bu eklentiyle kurdaki yükselişin şimdilik sınırlanması mümkün olduğundan yükselişlerde ölçülü miktarda satış denemeleri yapmak uygun olabilir.

Devam et » 826 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Uluslararası piyasalarda Dolar baskı altında kalabilir

Euro / Dolar • 3 Gün önce

Dün ABD’den açıklanan emlak kredisi hacminde azalan gerileme, faizlerdeki gerilemeyle birlikte gerçekleşti. Bu durumun çok olumlu olduğu söylenemez. Hatta tüketici güveninin azaldığı şeklinde de yorumlanabilir. Ne olursa olsun bu verinin ısrarla geriliyor olması son günlerde Dolar faizlerinin neden yükselemediğiyle ilgili bağlantılı olabilir. Bu noktada Dolar’ın uluslararası piyasada gerileme ihtimali varken Euro/dolar paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler görülebilir. Bugün AMB’nin açıklayacağı faiz kararından çok, sonrasında yapılacak açıklamalar önemli. Zira eğer küresel olumsuzluklara değinilecek olunursa Euro’yu değil bu aşamada Dolar’ı düşürebilir. Bu nedenle AMB’den bağmısız olmak üzere Dolar’ın düşme ihtimali yine de fazla.

Devam et » 826 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin düşüşlere direnir

Sterlin / Dolar • 3 Gün önce

İngiltere’den gelen ekonomik verilerin genel itibarıyla olumlu olduğu bir dönemde Dolar faizlerindeki sınırlı hareketlerin Sterlini yükselttiğini biliyoruz. Bugünlerde Dolar’ın uluslararası piyasalarda baskı altında kalabilecek olması Sterline güç verebilir. Son iki haftadan beri Brexit’le ilgili netleşmeler sürerken henüz Brexit’in ekonomik yansımaları verilere yansımış değil. Bu durum bugün İngiltere’den açıklanacak perakende satışlar verisine de yansımayabilir. Yani bir diğer deyişle bugün İngiltere’den gelecek perakende satışlar verisinin Sterlin olumsuz geleceğini beklemiyorum. Brexit’in olumsuzluğu verilere yansımadığı sürece de en azından Sterlin/dolar paritesinin geçen ayki dip seviyesi olan 1,31 üzerinde tutunmaya çalışacağını söylemek mümkün. Bu nedenle kısa vadeli düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirebilir.

Devam et » 457 okunma
Daha Fazla »
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.