Finansonline FX' te limitleri kaldırdık! Forex piyasalarına herkes erişebilsin diye en düşük işlem hacmini 0.10 lottan 0.01 lota düşürdük. Siz de vakit kaybetmeden yerinizi ayırtın!

DUYURU

23 Haziran İngiltere Referandumu Bilgilendirmesi

Finansonline FX

23 Haziran Perşembe Günü İngiltere’de , “Brexit / Avrupa Birliği Üyeliği’nin Değerlendirilmesi ”  ile ilgili referandum yapılacaktır. Uluslararası anlamda yüksek önem düzeyine sahip bu referandum nedeniyle başta EUR ve GBP olmak üzere tüm para birimleri , emtia ve cfd ürünlerinde aşırı spekülatif hareketlerin yaşanabileceğini bildirmek isteriz.

Devam et
DUYURU

Duyuru | Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri Deneme Hesabı

Finansonline FX

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (Kurul) III-37.1 sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri İle Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”inin 27/C maddesinde, kaldıraçlı işlemler için hesap açılışından önce genel müşterilere, bir deneme hesabı üzerinden işlem yaptırılması zorunluluğu düzenlenmiştir.

Devam et
SERDAR PAZI
SERDAR PAZI

Fed Konusunda Beklentiler 25-05-16

Piyasa Analizi • 4 Gün önce

ABD piyasaları Pazartesi günü anma günü dolayısıyla kapalı olacak, normalde önceki Cuma günü piyasada katılımın ve işlem hacimlerinin oldukça düşük kalması beklenir.

Devam et
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Türkiye’nin dış ticaret açığı ve batının enflasyonu TL’yi nasıl etkiler?

Dolar / Türk Lirası • 12 Saat önce

Geçen ay açıklanan dış ticaret dengesi beklentilerden daha olumlu gelmiş olması enflasyon baskılarının da azalabileceğine işaret etmişti. Bugün Nisan ayına dair veriler açıklanacak ve bu ayki veriler de aynı şekilde olumlu gelecek olursa, o zaman enflasyon ve büyüme beklentilerinde azalma olabilir. Mevsimsel olarak bu verinin olumsuz gelmesi yani yüksek dış ticaret açığı verisi özellikle bu önemde Türkiye’nin, istemeyeceği bir şeydir. Öte yandan Avrupa ve ABD’den açıklanacak enflasyon verileri de Dolar kuru üzerinde etkili olabilir. Şayet Avrupa enflasyonu beklenenin üzende gelirse paritenin yükselişi Türkiye’nin yüksek gelebileceğini düşündüğüm dış ticaret açığı verileriyle birlikte TL’nin düşüşüne neden olabilir. ABD tarafında enflasyonun yüksek gelmesiyse kurun derhal yükselmesine n eden olabilir.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

ABD’nin çekirdek enflasyonu anahtar

Euro / Dolar • 12 Saat önce

Dün Almanya’dan açıklanan enflasyon verilerinde beklendiği gibi bir aratışın olması Euro/dolar paritesinin az da olsa bir miktar yükselmesine neden oldu. Bugün ABD’den ve Avrupa’dan açıklanacak diğer enflasyon verileri karşılaştırılacak ancak asıl olan ABD’den açıklanacak çekirdek enflasyon verisinin ne olacağına göre şekillenecek. Eğer ABD’nin çekirdek enflasyonunda belirgin bir yükseliş olursa bu Yellen’in söylemlerinin tam paralelinde olur ve bu durum paritenin düşmesine neden olabilir. Şayet bu veri düşük gelirse o zaman piyasa yine faiz artırım sürecini sorgulamaya başlayacak ve bu durumda da parite yükselmek için bir ortama girmiş olacak.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin/dolar alıcılı olur

Sterlin / Dolar • 12 Saat önce

Bu hafta yarına kadar İngiltere’den veri açıklaması yok. Bu nedenle Sterlinin fiyatlaması ABD’den açıklanacak verilere ve hisse senedi piyasalarının dalgalanmalarına göre belirlenecek. Hisselerin yükselme eğiliminin devam etmesi ve Brexit’in gerçekleşmeyeceğinin anlaşılmaya ya da kabul edilmeye başlanası bugünlerde Sterlinin Dolar dışındaki para birimlerine göre yükselmesine neden oluyor. Bunu etkisi elbette Sterlin/dolar üzerinde de görülürken bugün ABD’den açıklanacak çekirdek enflasyon verisinin nasıl gelecek olduğu Sterlin/dolar paritesinin daha ne kadar ve ne hızda yükseleceğini belirleyecek. Tahminime göre seans içindeki yükselişlerin devam edeceğini ve bu nedenle de düşüşlerde alım yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/yen’i de ABD’nin çekirdek enflasyonu belirleyecek

Dolar / Yen • 12 Saat önce

Dolar faizlerinin yükselme eğiliminde kalması ve Japonya’dan açıklanan perakende satışlar verisinin sadece beklentilerden daha az olumlu gelmesi Dolar/yen paritesinin yükselmesini sağlıyor. Japonya’dan bugün açıklanmış olan istihdam verilerinin beklentilerden olumlu açıklanmış olması belki seans ortasında ABD verileri gelmeden önce Dolar/yen paritesinin düşmesine eden olabilir. Ancak sonrasında eğer ABD’den açıklanacak çekirdek enflasyon verileri beklentilerin üzerinde gelirse o zaman Dolar/yen paritesi rahatlıkla kendini 112’nin üstüne atabilir. Şayet beklentilerin altında açıklanırsa parite yine yükseliş ama 111,70 civarında ağır satış baskısıyla karşılaşır.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın satışı gerçekten hak ediyor mu?

Altın • 12 Saat önce

VIX endeksinin düşüş, faizlerinse yükseliş eğiliminde olması ve bu arada hisselerin yükseldiği bir ortamda altın talebi oldukça cılız kalmaya devam ediyor. Oysa dünyanın gerçeği dengesiz ekonomik büyümenin varlığına işaret ettiği için altındaki düşüşlerin de bir zaman sonra yavaşlayacağı düşünülebilir. Bugün açıklanacak çekirdek enflasyon verileri Dolar’ın ne yapacağına ve bununla birlikte hisselerin nasıl tepkiler vereceğini belirleyecek. Bunlar aynı zamanda altını da nasıl hareket edeceğini belirleyecek gelişmelerdir. Bu noktada altının yükselişi sadece tepki alımlarından ibaret olur çünkü genel olarak altının aşağı yönlü trendi onu destekleyen temel gelişmeler tarafından da açıklanmakta Bu nedenle altının yükselişleri kısa vadede satış için fırsatı verebilir.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrolün volatilitesi düşerken yükseliyor olması alıcıları zora sokabilir

Ham Petrol • 12 Saat önce

Petrol fiyatları volatilitesi düşerek yükselmeye devam ederken aynı zamanda hisselerin devamlı yükseliş eğiliminde olması petroldeki yükselişi meşru kılıyor. Ne var ki petrolün bulunduğu seviyelere gelmesinden önce en az 2-3 Dolarlık kısmı Kanada’nın petrol üretimini yaşanan yangınlar nedeniyle yavaşlatmak zorunda olmasından kaynaklanıyordu. Ancak bugün aynı durum geçerli olmadığından ekonomik verilerde görülebilecek en küçük bir olumsuzluk petrolde satışa neden olabilir. Bu nedenle alım yaparken çok dikkatli olunmalı. Alım yapmalı yerine seans içi yükselişleri bekleyip satış denemeleri yapmak daha faydalı olabilir.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

SP 500’ün inatla yükselişi dünyadaki gelişmeleri dışında kalıyor

S&P 500 • 12 Saat önce

Fed’in faizleri yükseltebileceğiyle ilgili olumlu beklentileri SP 500 endeksinin yükselişinde temel faktör ancak aynı faktör bir zaman önce SP 500 endekinin düşmesine de neden oluyordu. Bugünlerde ekonomik faaliyetlerin sın derece olumlu olacağı düşünülüyor olsa gerek ki piyasa Fed’in faiz artış olasılığının yükselmesine karşın endişeli olmayıp hisse depolamaya devam ediyor Elbette bu senenin seçim senesi olması SP 500 endeksinin durmayan yükselişini açıklayabilir ancak küresel ekonomik görünüm ABD’ninki gibi değil. Bu nedenle SP 500 endeksini almak yerine tıpkı petrol için söylediğim gibi yükselişleri bekleyip satış denemeleri yapmak daha faydalı olabilir.

Devam et • 31 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Türkiye’nin riskleri artıyor

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Yıldırım Hükumetinin kurulmuş olması belki ilk etapta siyasi belirsizliklerin azalmasına neden olsa da bundan sonraki dönemde Türkiye’de alınacak kararları tek bir merciye bağlı olarak alınacak olması Türkiye’den sermaye çıkışına neden olabilir. Dolayısıyla siyasi belirsizliklerin azalmış olduğu düşünülürken bir sonraki adımda siyasi belirsizliklerde artış olabilir. Bunun yanında Türkiye’nin Kuzey Irak’ta yaptığı operasyonlarının karşı saldırılara neden olması hesaba katıldığından TL alırken çok dikkatli davranmak gerek. Son günlerde Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükselmesinin ardından bir miktar gerilemesi belki kısa süreli gerilemelere neden olabilir. Bu tarz gerilemeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Almanya’nın enflasyon verileri Euro/Doları etkileyecek

Euro / Dolar • 1 Gün önce

Geçen hafta sonuna girerken ABD verileriyle Yellen’in açıklamaları çok uyumlu olmamış olsa da Fed’in yakın bir zamanda faiz artıracağı nerdeyse kesinleşti. Bu durum Dolar ve Euro arasındaki faiz makasının armasına neden olacağından elbette ilk etapta piyanın tepkisi Dolar alıp Euro satmaya devam etmek oluyor. Bugün ABD tatil olduğundan bir veri açıklaması yok ancak Almanya’nın enflasyon verileri belirleyici öneme sahip. Eğer daha önceki açıklanan verilere uygun şekilde beklenenden yukarı açıklanırsa paritenin düşüşlerini takiben alım yapmak kısa vadede para kazandırabilir.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin hisselere paralel hareket eder

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

Bu hafta içinde Çarşamba gününe kadar İngiltere’den veri açıklaması gelmeyeceğinden Sterlin/Dolar paritesinin özellikle bugün küresel hisse senedi piyasalarının güdümünde fiyatlanacağını bekliyorum. Bu noktada hisselerin yeni haftaya alıcılı başlamış olması nedeniyle paritenin seans içinde düşüşlerinin kısa metrajlı alım için uygun fırsatlar vereceğini düşünüyorum.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/Yen’in yükselişleri kısa vadeli satış fırsatı verir

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Fed başkanı Yellen’in geçen haftaki konuşmasında yakın zamanda faizlerin artacağını dile getirmesi Dolar faizlerinin tüm verim eğrisi boyunca yükselmesine neden oldu. Ancak ilginç olan şu ki faizlerdeki yükselişlerin bir hafta önceki seviyelerin üzerine çıkmamış olmasıdır. Bu durumda hisse senedi piyasalarını yükselişleriyle faizler eş zamanlı olarak yükselmediğinden bir ayrışma ve normalden uzak bir hareket söz konusu olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle Dolar her ne kadar yükselmeye devam etse de Dolar/Yen paritesinin seans içindeki olası yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın düşen trendde olsa da düşüşleri beklenip alınır, satılmaz

Altın • 1 Gün önce

Dolar faizlerinde gelecek dönemde yükselişlerin oluşabilecek olması altın üzerinde baskıya eden olurken aynı zamanda VIX endeksinin yükselen hisselerle gerilemesi altın fiyatların baskı altında kalmasına neden olan bir diğer önemli unsurdur. Küresel gelişmelere bakıldığında büyümede dengesizliklerin olması ve dünyada süre gelen çelişkili ekonomik haberler her an VIX endeksinin yükselmesine neden olabilecek tarzda olduğundan altında satış yapmayı tavsiye etmem ancak düşüşleri bekleyip alım denemeleri yapılabilir.

Devam et • 97 okunma

Devam et
Daha Fazla
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.