Forex'te Swapları SIFIRLADIK!


Finansonline FX Dünyasını Keşfet
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

TL bugün dünkü kadar alıcılı olmayabilir

Dolar / Türk Lirası • 17 Saat önce

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından dünkü ilk seansta TL’nin Dolar’a karşı direnç gösterdiğini gördük. Bunun birinci nedeni büyük yatırım bankalarının TL’ye ve Türk ekonomisine olan güveninin devam ettiğini belirtmiş olması, ikincisiyse Türkiye’nin kredi notunun düşmesi nedeniyle ya da buna benzer nedenlerle Türkiye’den çıkacak olan paranın zaten çıkmış olmasından kaynaklanıyor. Ne var ki haftanın bundan sonraki kısmında Dolar/TL’nin dünkü gibi yükselişlerini sınırlandırmasını beklemiyorum çünkü dün Türkiye’de açıklanmış olan kapasite kullanım oranındaki artış, ilerleyen günlerde ekonomik büyüme rakamlarının yükselmesine ve bunun da TL’yi baskılamasına neden olabilir. Türk ekonomisinin şu aşamada büyüdükçe açık veren bir ekonomi olması nedeniyle özellikle bugünlerde ekonomik büyümeye işaret eden rakamlar TL’nin zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle dünkü kapasite kullanımı verisi sonrası bugün TL’nin dünkü kadar değerlenme eğiliminde olacağını sanmıyorum. Bu yüzden kurun düşüşlerinin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Devam et » 4155 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar olumsuz veriler gelmedikçe parite yükselmez

Euro / Dolar • 17 Saat önce

Hem Avrupa, hem de ABD’den önemli ekonomik verilerin açıklanacağı bugün Euro/Dolar paritesinin başlatmış olduğu yükseliş sürecinin devam edip etmeyeceği görülecek. Almanya’dan açıklanacak ithalat fiyatlarını takiben ABD’den açıklanacak konut fiyatları, tüketici güveni ve yerel Fed endeksleri Fed’in yakinen takip ettiği unsurları, yani enflasyon ve işsizlikle ilgili gelişmeleri izleyeceğiz. Şu noktaya kadar ABD’den gelen ekonomik verilerin Fed’in faiz artırım sürecini devam ettireceğini gösterdi. Bu noktada Euro/Dolar paritesinin yükselmesi için bugün ABD’den açıklanacak ekonomik verilerin Dolar olumsuz gelmesi gerekir. Bunun olmadığı durumda paritenin yükselişlerde satış baskısıyla karşılaşması oldukça muhtemel.

Devam et » 3980 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Hisse senedi piyasaları Sterlinde satış baskısı yaratabilir

Sterlin / Dolar • 17 Saat önce

Dün İngiltere’den açıklanan emlak kredisi onay verilerinin çok düşük oranda Sterlin olumsuz açıklanmış olması ve ABD’den gelen ekonomik verilerin düşünüldüğü kadar Dolar olumsuz gelmemiş olması Sterlin/Dolar paritesinin yatay hareket etmesine neden olabilir. Açıklanan yerel Fed endekslerinin Dolar olumsuz bir resme işaret etmiş olmasının Dolar’ı baskılayabilecek olması bugünkü ABD verilerinin de Dolar olumsuz açıklanmasıyla ancak mümkün. Bunun nedeni dünkü seansta açıklanan veriler sonrasında hisse senedi piyasalarında satış baskısının artmış olmasıdır. Dolayısıyla hisse senedi piyasalarındaki düşüşün Sterlin üzerinde baskı yaratabilecek olması daha muhtemel gözüküyor. Bu sabah itibarıyla hisselerin yükselmeye başlamış olmasıysa Sterlin/Dolar paritesinin yükselmesine ve bunun satış fırsatı olarak değerlendirilmesine neden olabilir.

Devam et » 3438 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/Yen’in yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirilebilir

Dolar / Yen • 17 Saat önce

Geçen hafta Dolar faizlerinin yükselişini durdurmasının ardından bu haftaya yükselişle başlayan VIX endeksi Dolar/Yen paritesinin baskı altında kalmasına neden oldu. Bugüne baktığımızda bu unsurların faiz bacağında aynı şekilde varlığını devam ettireceğini ancak aynı şeyin VIX için geçerli olmayabileceğinden hareketle seans içinde yaşanabilecek yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Devam et » 3470 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın emtia ve faizlere bağlı hareket edecek

Altın • 17 Saat önce

Belirgin bir süredir yatay hareket eden altın fiyatları belli ki faizlerin ve emtiaların ne yapacağına bağlı olarak yön bulmayı beklediğini gözlemliyoruz. Son dönemde emtia fiyatları baskı altındayken aynı zamanda faizlerin de baskı yaratması bir yandan altının aşağı yönlü, diğer yandansa yukarı yönlü etkiliyor. Hal böyle olunca her iki unsurun ne zaman belli bir yöne etkileyecek olduğunu ancak izlemek gerekecek. İlerleyen dönemde belli ki emtialarda yeniden yukarı yönlü bir hareket ve aynı zamanda küresel gelişmelere bağlı olarak faizlerin düşünüldüğü hızda artmayacağından söz etmek mümkün. Bu nedenle ilerleyen dönemde yükselişlerin gerçekleşmesini görmeden önce emtia ve faiz unsurlarının nasıl hareket edeceğine bağlı olarak pozisyon almak gerekiyor.

Devam et » 3795 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrolü ekonomik veriler şekillendirecek

Ham Petrol • 17 Saat önce

Petrol üretiminin dondurulup dondurulmayacağıyla ilgili görüşmelerin ne şekilde devam edeceği ön görülmezken bu durumun petrol fiyatları üzerindeki etkisinin kısa aralıklarla gösterdiğini izliyoruz. Bununla birlikte petrol fiyatların dar alanda sıkça dalgalanması ilerleyen günlerde de devam edebilir. Ancak genel görünüm o ki hem petrol stokları azalıyor hem de petrol arzı artmaya devam ediyor. Böyle bir durumda petrolün nasıl hareket edecek olması ekonomik faaliyetlere bağlı. Eğer ekonomik faaliyetlerle ilgili ekonomik göstergelerde artış olduğu gözlemlenirse petrol yükselir ancak tersi durumda petrol beklentileri yukarı yönlü olmaya devam ettiğinden düşüşlerde alım denemeleri yapmanın uygun olacağını düşünüyorum.

Devam et » 3669 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Emtia ve faizler SP 500’ü dar alanda sıkıştırabilir

S&P 500 • 17 Saat önce

Fed yetkililerin genel olarak faiz artırmaktan yana olmaları hisse senedi piyasalarında baskının artmasına neden olurken aynı zamanda emtia fiyatlarında görülen gerilemeler de aynı şekilde bu süreci destekliyor. Ancak bir süre sonra emtiaların hisseler üzerindeki baskılayıcı etkisinin azalabilecek olması düşüşlerde alım yapılmasını uygun kılabilir ancak yine de nihai sonucu faizlerin belirleyecek olması şimdilik SP 500 endeksinin dar alanda dalgalanmasına neden olabilir.

Devam et » 3569 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Moody’s’e rağmen kurdaki yükseliş sınırlı kalır

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Moody’s’in hafta sonu Türkiye’nin kredi notunu indirmesinin ardından fonların Türkiye’den çıkacağı beklentisi kurun yeni haftaya yükselerek açılmasına neden oldu. Oysa bunun etkisinin sınırlı olmasını bekliyorum. Zira Türkiye’nin kredi notunun artması sonrasında Türkiye’ye girmiş olan para zaten bir süre önce çıkmıştı. Bu nedenle çıkışın beklendiği kadar olmaması beklenebilir. Bu noktada olacak olan şu ki borsa yükselişlerde sınırlı kalacak ve faizler bir miktar yükselecek Bu da TL olumlu algılanacağı için kurun yükselişi yine sınırlı kalacak. Bu açıdan bakıldığında kurun yükselişlerinde satış denemeleri yapmak kısa vadede karlı olabilir.

Devam et » 4419 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Belirgin yükselişleri takiben paritede satış denemeleri yapılabilir

Euro / Dolar • 1 Gün önce

Geçtiğimiz hafta Avrupa’dan açıklanan hizmet sektörü büyüme verilerinin yavaşladığının gözlemlenmesi Euro olumsuz bir gelişmeydi. Ancak FED’in faiz artırmaktan kaçınan bir pozisyonda olması da Dolar olumsuzdu. Bu süreçte diğer piyasaların vermiş olduğu tepkilere baktığımızda emtiaların bir miktar aşağı hareket etmesi ve bunu hisselerin de takip etmesi Dolar’ın bir miktar güçlenmesine neden olabilir. Ancak bu olası hareketten faydalanmak için seans içinde oluşabilecek olası belirgin yükselişleri beklemek gerekiyor.

Devam et » 3864 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

İngiltere’den gelecek veri belirleyici olur

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

Hisse senedi piyasaların düşüşü Sterlin açısından olumsuz olduğu gibi aynı zamanda Dolar olumlu algılanabilecek olması bugün Sterlin/Dolar paritesinin baskı altında kalmasına neden olabilir. Öte yandan Euro/Sterlin paritesinin pek hak etmediği şekilde yapmış olduğu yükselişinin ardından bugün bir miktar gerileyebilecek olması Sterlinin düşüşlerini göreceli olarak azaltabilecek olsa da bugün İngiltere’den açıklanacak ciro verilerinin yüksek gelmesi durumunda düşüş iyice belirsizleşir. Bu nedenle bugün açıklanacak İngiltere verisinin paritede nihai sonucu belirleyeceğini düşünüyorum. Bir süredir İngiltere’den açıklanan verilerin Sterlin olumlu gelmiş olmasının ardından bu verinin düşük gelmesi olumsuz sürpriz algılanabileceğinden verinin düşük gelmesi paritede sınırlı bir gerilemeye neden olabilir. Yüksek gelmesi durumundaysa sınırlı gerilemenin ardından kısa metrajlı yükselişler görebiliriz.

Devam et » 4111 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Doler/Yen’de yukarı yönlü tepkiler oluşabilir

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Japonya Merkez Bankasının almış olduğu kritik ve belirgin önlemlerden sonra para politikasında görülecek değişikliklerin Yen olumsuz etkisi olmak yerine aksine Yen olumlu bir sürecin devamında Dolar/Yen paritesi geriledi. Ancak bugünlerde Yen olumsuz bir sürecin başlaması gerekiyor. Ne de olsa JMB sadece kısa vadede değil aynı zamanda orta vadede de enflasyon oluşmasını zor olduğunu düşündüğünü açık bir şekilde ima etmiş oldu. Bu nedenle paritenin düşüşlerini takiben alım denemeleri yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Devam et » 4232 okunma
Daha Fazla »
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.