Finansonline FX' te limitleri kaldırdık! Forex piyasalarına herkes erişebilsin diye en düşük işlem hacmini 0.10 lottan 0.01 lota düşürdük. Siz de vakit kaybetmeden yerinizi ayırtın!

DUYURU

ABD Başkanlık Günü İşlem Bilgilendirmesi

Finansonline FX

Değerli Yatırımcımız,

ABD Başkanlık Günü nedeniyle 15 Şubat 2016 tarihlerinde uygulanacak olan işlem saatleri aşağıdaki gibidir.

Saygılarımızla,

Finansonline FX

Devam et
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Kurdaki yükselişler satış fırsatıdır

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Dün açıklanan cari açık (ödemeler dengesi) verisinin beklentiler dahilinde gelmesi öngörülen ekonomik büyüme rakamlarında şimdilik bir sapma olmayabileceği olasılığını güçlendirdi. Bu durum TL olumlu bir gelişmeyken aynı zamanda dünyada yaşanan çalkantılarla gerileyen hisse senedi piyasaları dün açıklanan verilerin olumlu etkisinin ertelenmesine neden oldu. Öte yandan Fed başkanı Yellen’ın yaptığı açıklamalarda gerektiğinde parasal genişlemeye devam edebileceğini söylemiş olması Dolar olumsuz ve hisse senedi piyasalarını yükseltici bir etkiye sahip olduğundan bugünkü seansta kurda yaşanabilecek yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Euro/dolar’ın düşüşü sınırlı olur

Euro / Dolar • 1 Gün önce

FED başkanı Yellen’ın dün yaptığı açıklamalarda gerekirse parasal genişlemeye geçebileceğini ima etmiş olması hisse senedi piyasalarının düşüşlerini yavaşlatırken, Dolar faizlerindeki düşüş devam etti ve parite yükseldiği seviyeler olan 1,13 civarında beklemeye devam etti. Bugünlerde eğer yukarı yönlü yeni hareketler olmazsa kısa aralıklı geri çekilmeler olabilir ancak Dolar faizleri o denli geriledi ve beklentiler öncesine göre o kadar terse döndü ki paritenin teknik düzeltmelerinin de çok sınırlı düşüşlerle kendisini göstereceğini düşünüyorum. Bu nedenle paritenin seans içindeki kısa aralıklı gerilemeleri alım için uygun gözüküyor.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin yine sınırlı düşüp, sınırlı yükselir

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

Sterlin/dolar paritesi onu etkileyen ters güçlerin etkisinde kalmaya devam etti. Bir yandan Dolar faizlerindeki gerilemeler, diğer yandan hisselerde yaşanan çalkantıların Sterlin faizlerini de baskı altında tutuyor olması Sterlin/dolar paritesinin dalgalanmalarının bir yere varmamasına neden oluyor. Dün Fed başkanı Yellen’ın konuşması olduğu için parite nispeten geniş dalgalanıp da günün sonunda hiçbir değişim olmaması Sterlinin bahsettiğim faktörlerden gerçekten etkilendiğini gösteriyor. Bu noktada bugün Dolar faizlerinin en azından durulacağını bekleyecek olursak ve hisse senedi piyasalarını hafta sonuna girerken risk almak istemeyecek yatırımcılar nedeniyle yükselemeyecek olması Sterlinin çok az yükselmeyeceğine işaret etmekte. Bu nedenle düşüşler kısa vadeli ve kısa metrajlı alım için uygun gözüküyor.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/yen diplerini bulmuş olabilir

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Yeni dalgalanma bandı arayışını sürdüren Dolar/yen paritesi, Yellen’ın dünkü açıklamaları esnasında bir ara 110’un da altına geriledi ancak hisse senedi piyasalarında yaşanan toparlanmaların Dolar faizlerinde bir teknik düzeltme olabileceğine işaret etmesi düşüşlerin sınırlanmasına neden oldu. Bu konjonktür bugün de devam edebilir ve parite bir daha 111’in altına düşmeksizin gerilemeler sonrasında toparlanabilir. Bu nedenle düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek faydalı olabilir.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın kolay düşmez

Altın • 1 Gün önce

Dolar faizlerinin baskı altında kalmasıyla yükselişini sürdüren altın fiyatları tamamıyla riskten kaçan yatırımcılarının alımları ve satıcıları sıkıştırmak isteyen fonların alımlarıyla gerçekleşti. Bu gelişmeler hem temel, hem de teknik oluşumlar tarafından desteklendiği için altın fiyatlarında çok belirgin eğri çekilmeler beklememek gerekir. Ne de olsa bir süreden beri yaşanan çalkantılar bir beklentiydi ve bu beklentiye dair daha çok senaryo konuşulacağı için altının düşüşleri sınırlı olacaktır.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

OPEC yine konuşmaya başladı ancak piyasa eylem görmek istiyor

Ham Petrol • 1 Gün önce

Petrolün taşıma maliyetlerindeki düşüşler o denli azaldı ki, alıcıların piyasada olmaksızın sadece satıcıların hakim olduğu piyasa şartlarını terse çevirmek için OPEC ülkeleri petrol üretimini yeniden kısmaktan bahsediyor. Ancak daha önceden de olduğu gibi bu tür söylemlerin bir işe yaramaması ve piyasanın gerçekleri görmek istemesi bu durumun etkisini sınırlı kılar. Ancak teknik ve temel açıdan bakıldığında petrolde yukarı yönlü bir tepki kaçınılmaz olarak gerçekleşecek ancak bunun zamanlaması konusunda büyük fonların hareketini görmek gerek. Bu yükselişler çok dalgalı olabileceğinden para kazanmanın zor olacağını belirtmekte fayda var. Ancak çok küçük pozisyonlarla düşüşlerde alım yapmak geniş dalgalanmalardan korunarak para kazanmayı mümkün kılar.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Hisseler sınırlı geriler ve sonradan yükselir

S&P 500 • 1 Gün önce

Şirket kârlılıklarının düşük açıklandığı ve küresel risklerin hisseler üzerindeki etkileri belirginleşirken Fed’den gelen açıklamalarda gerekirse parasal genişlemeye dahi geçilebileceği imasının yapılmış olması hisselerin düşüşlerini sınırlandırabilir. Bu nedenle emtiada yaşanabilecek yükselişlere paralel olarak hisselerde yükseliş olabilir. Bu nedenle kısa vadeli düşüşlerde alım denemeleri yapmak ancak piyasada çok beklemeksizin pozisyon kapatmak faydalı olacaktır.

Devam et • 97 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar kurunda seans içi satış baskısı oluşabilir

Dolar / Türk Lirası • 2 Gün önce

Türkiye ekonomisinin büyüme beklentilerinin yüzde 4,5 olarak konuşulduğu bir dönemdeyken bugün açıklanacak ödemeler dengesi verileri büyüme beklentilerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ışık tutacak. Türkiye büyüme yolunda adım attıkça açık veren bir ekonomiye sahip olduğu için bugün açıklanacak ödemeler dengesinin hangi kalemlerinden kaynaklı eksi değerlere ulaştığımız önemli. Eğer ticaret verileri eksi değerler üretmeye neden oluyorsa, o zaman büyüme gerçekleşebilir. Şayet eğer finansal kalemler büyümeye neden oluyorsa, o zaman büyümenin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkmaya başlar. Bunun dışında özellikle net hata noksan verisini de takip etmek gerekiyor. Turizm gelirlerinin düşebileceği öngörüsüne rağmen ödemeler dengesinin düşünülenden daha az eksi değer ürettiği görülürse o zaman yine büyümeyle ilgili beklentiler belirginleşir. Ancak her ne olursa olsun büyüme beklentilerini bir kenara bırakacak olursak, bugün açıklanacak ödemeler dengesi verisinin beklenenin altında açık oluştuğuna işaret etmesi, TL’nin ilk etapta güçlenmesine neden olabilir. Bu arada Dolar faizlerinin düşmeye devam etmesi ve uluslararası piyasalarda da baskı görmesi bugün Dolar/TL kurunun baskı altında kalmasıyla ilgili bir başka nedeni su yüzüne çıkartıyor. Dolayısıyla ödemeler dengesi TL olumlu açıklanacak olursa, bir süreliğine satış baskısının oluşacağını düşünüyorum ancak ilerleyen saatlerde kurdaki olası düşüşün Dolar’ın uluslararası piyasalarda toparlanabilecek olmasıyla yeniden yükselmesi mümkün.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yellen dünden bugüne söylemlerini kötüleştirmez

Euro / Dolar • 2 Gün önce

Dün Fed Başkanı Yellen’ın yaptığı konuşmada piyasa beklentileriyle Fed’in beklentilerinin birbirinden ayrıştığı görüldü. Bu durum Fed’in kredibilitesiyle sorgulanmasına neden olurken Dolar’ın uluslararası piyasalarda düşme eğilimini sürdürdüğüne şahit olduk. Bu gelişmeler Euro/dolar paritesinin yükselmesine neden olurken Avrupa’dan açıklanan herhangi bir verinin olmayışı, Euro’yla ilgili beklentilerin tam anlamıyla su yüzüne çıkmamasına neden olmakta. Avrupa’dan bugün de veri akışının olmayacağını dikkate aldığımızda paritenin yön bulma sürecinin ekonomik verilerden çok yine bugün Yellen’ın yapacağı konuşmalar ve hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmalarla şekilleneceğini söyleyebiliriz. Son günlerde hisse senedi piyasalarının düşüşleri Dolar’daki düşüşlerle ilişkilendirildiğini düşünecek olursak, hisselerin baskı altında kaldığı bugünlerde paritenin bir miktar daha yükselmesi mümkün ancak benim beklentim Yellen’ın bugün de yapacağı açıklamalarda hedeflerinin önünde küresel kaynaklı engeller bulunsa da ABD ekonomisinin temelde iyi olduğuna vurgu yapabilecek olması paritenin yükselişleri takiben gerileyebilecek olmasıdır. Bu durumda seans içindeki yükselişleri bekleyip satış denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin/dolar birbirine zıt güçlerin etkisi altında

Sterlin / Dolar • 2 Gün önce

Sterlin/dolar paritesi son bir haftadan bu yana sıkışık seyrini dün de devam ettirdi. Dünya piyasalarında adeta kıyametler koparken Sterlin/dolar paritesinin nispeten sessiz kalmasının bir yandan düşen hisse senetlerinin diğer yandansa düşen Dolar’ın sonucu olduğunu düşünüyorum. Öte yandan dün İngiltere’den açıklanmış dış ticaret verilerini ele aldığımızda bu göstergelerin Sterlin olumsuz olması Sterlin/dolar partisinin baskı altında kalabileceğine işaret ediyor ancak aynı zamanda Dolar’ın da uluslararası piyasalarda baskı altında kalması bugün Sterlin/dolar paritesinin nispeten sınırlı hareket edeceğini gösteriyor. Bu durumda paritenin yükselişlerini bekleyip satış denemeleri yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/yen yeni bant arayışında

Dolar / Yen • 2 Gün önce

Dolar faizlerinin baskı altında kalması sadece borsalara değil aynı zamanda emtiaya da yansımış durumda. Bu da Dolar/yen paritesinin çok önemli destek seviyelerini kırmasına ve paritenin 113’ün altına kadar gerilemesine neden oldu. 113’e yakın olan seviyelerdeki desteklerin önemli olması Dolar/yen paritesinin orta vadede yeni bir bant içinde olacağını gösteriyor. Bu bandın dibi ve tepe noktasını bilmek, ilerleyen günlerde daha doğru tahminler yapmayı mümkün kılar. Bu noktada Dolar faizlerindeki düşüşlerin bir süre durulabileceğini tahmin edecek olursak, bu bandın 109 – 113 aralığında olması düşünülebilir. Bu noktada Japonya Merkez Bankası’nın Yen’deki değer artışı konusunda ne kadar endişeli olduğunu göstermesi belirleyici unsur olabilir. Ancak yine de işin temelinde Dolar faizlerinin ne yapacağı oldukça önemli. Bu noktada bugünkü seans içinde Dolar faizlerinin düşüşlerini yavaşlatabilecek olması bugünkü seans içinde oluşabilecek düşüşlerin alım fırsatı olmasına neden olabilir. Bunun için de Yellen’ın yapacağı konuşmaları takip etmek gerekiyor. Yellen’ın bugün yapacağı açıklamalarda ekonomi olumsuz daha az unsur olacağını beklediğimden, düşüşleri takiben alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yükseliş ivme kaybederek devam eder

Altın • 2 Gün önce

Dünkü seansta altının yükselmesi için bir neden daha ortaya çıktı. O da Fed beklentileriyle piyasa beklentileri birbirinden ayrışırken Fed’in kredibilitesinin sorgulanmasıdır. Bu nedenle yükselmeye devam eden altının bugün de devam edebileceğini düşünüyorum. Bunun nedeni dünden bugüne Fed’in söylemlerinde bir değişiklik yapmayıp ABD’nin kendi dinamiklerinin küresel ekonomik risklerin altında olsa da mevcut gidişin olumlu olduğunu belirterek ekonomi olumlu söylemlerine devam edebileceğini düşünüyorum. Bu durumda piyasa dünkü yükselişin ardından bugün de altın kısmen daha yavaş bir şekilde yükselişini devam ettirebilir. Altın seans içindeki düşüşlerinin aynı zamanda Dolar faizlerine de bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer bütün bu gelişmeler olurken Dolar faizlerinin olası teknik düzeltmeleri altının devam eden yükselişini sadece biraz yavaşlatır. Belirgin bir düşüş bugün olmaz ancak yükselişler yavaşlar.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrol düz çizgi halinde gerilemeye devam edemez

Ham Petrol • 2 Gün önce

Hisse senedi piyasalarının geriliyor olması ve bu arada petrol stokları gerilese bile petrol ürün stoklarının yükseliyor olması yavaşlama ihtimali olan ABD ekonomisinin görünümünü daha da petrol olumsuz bir noktaya getirmiş oldu. Küresel ekonomik şartların daha da kötüleşebilecek olma ihtimali piyasanın beklentilerini etkilemeye devam ederken petrol fiyatlarının da bu durumda olumsuz etkilenmesi oldukça doğal. Ancak bütün bu gelişmeler devam ederken düşen elde tutma getirilerinin devreye girecek olmasıyla petroldeki düşüşler bir çizgi halinde olmaz. Bu nedenle bugünkü düşüşleri takibe alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et • 99 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Hisselerle ilgili olumsuz beklentiler yapay

S&P 500 • 2 Gün önce

Dünkü seansa girerken genel olarak yaşanabilecek düşüşler kısa vadeli alım için uygun görünüyordu. Bugün de tüm ekonomi olumsuz gelişmelere rağmen aynı şey geçerliliğini sürdürüyor. Şirket kârlılıklarının olumsuz etkilenmediği ve küresel ekonominin olumsuz olduğu bir ortamda Dolar faizlerinin düşmeye devam etmesi tamamıyla beklentilerden kaynaklı. Oysa gerçek gelişmelere baktığımızda ABD’de durum zaten düşünülenden bir miktar daha iyiyken, küresel ekonomi oyuncuların ekonomik yavaşlamaya karşın bir dizi önlemler almış olmalarının sonuçları yakında su yüzüne çıkmaya başladığında hisse senedi piyasalarındaki bu olumsuz hava ortadan kalkabilir. Bu nedenle hisse senedi piyasalarıyla ilgili olumsuz gelişmelerin bu yakın dönem içinde azalacağını düşündüğümden seans içinde düşüşleri bekleyip kısa metrajlı alım denemeleri yapmaya başlamak faydalı olacaktır.

Devam et • 99 okunma

Devam et
Daha Fazla
markasıdır.


İşbu Sitenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. * Detaylar için 0850 250 63 63 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu sayfada yer alan bilgiler genel nitelikte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YÜKSEK RİSK UYARISI

Kaldıraçlı Alım-Satım İşlemleri (Forex) Yüksek Riskli Bir Yatırımdır

Kaldıraçlı Alım-Satım İşlemleri (Forex) piyasalarında teminat ile yapılan işlemler yüksek risk içerirler ve bu risk seviyesi her yatırımcı için uygun olmayabilir. Yüksek kaldıraç sizin lehinize olabileceği gibi aleyhinize de olabilir. Sunulan ürünlerle işlem yapmaya başlamadan önce parasal durumunuzu, deneyiminizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Yatırmınızın bir kısmını ya da tümünü kaybetme olasılığı bulunmaktadır, bu yüzden kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmamalısınız. Sunulan ürünlerin içerdiği tüm risklerin farkında olmalısınız ve eğer herhangi bir kaygınız olduğu takdirde bağımsız bir finansal danışmandan tavsiye almanızı öneriyoruz. Forex yatırım işlemleri yüksek risk taşır ve bütün paranızı kaybedebilirsiniz. Finansinvest, Kaldıraçlı Alım-Satım İşlemleri (Forex) hakkında bireysel portföy yöneticiliği ve yatırım danışmanlığı hizmeti vermemektedir.


ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Finansinvest bilgilendirme, tanıtım, kampanya ve reklam amaçlı SMS, e-posta, telefon ve elektronik kanallar için izin ver.