Forex'te Swapları SIFIRLADIK!


Finansonline FX Dünyasını Keşfet
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

TL’nin yükselişi sonrası ne olur?

Dolar / Türk Lirası • 6 Saat önce

TCMB’nin aldığı önlemler, TL faizlerinin yükselme eğiliminde olması ve ABD cephesinde Fed’in faiz artırım sürecini öteleyebilecek olması TL’nin Dolar karşısında güçlenmesine neden oldu. TCMB’nin reeskont uygulamasını daha etkin bir şekle sokması, TL cinsinden ödenmesine izin vermesi gibi unsurlar ihracatın arttığı bir dönemde ihracatçının borçları üzerinden para arzını artırıyor. Bir diğer deyişle para basmaksızın piyasaya sağlanan likidite TL açısından olumlu oldu. Bu sürecin devam etmesi belki bugün de devam edebilir ancak daha da düşük bir kur seviyesi oluşması için yeni olumlu gelişmelere ihtiyaç var. Bu da belki Dolar’ın uluslararası piyasalarda düşmesiyle mümkün olur ama şu aşamada görüntü buna müsait değil. Bu nedenle TL kurunda düşüşler görülebilir ancak olası düşüşlerin devamında alıcıların gelme ihtimali yüksek. Özellikle bugün Türkiye’den açıklanacak tüketici güven endeksinin beklentilerin altında gelebilecek olması bu süreci destekler. Bu aşamada ilk alım seviyesi için 3,59’lu seviyeler önemli.

Devam et » 2121 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

EUR/USD’de 1,0550 civarında alıcılar gelebilir

Euro / Dolar • 6 Saat önce

ABD’nin tatil olduğu bir seans sürecinde piyasanın yeni haftaya yatay başlamış olması bu nedenle açıklanabilir. Ne var ki hafta içinde ABD’de önemli gelişmeler var. Özelikle Fed’in faiz toplantısı tutanakları açıklanacak. Bunun dışında Fransa, Almanya ve İtalya’daki siyasi gelişmeler piyasaların yakından takip ettiği unsurlar olacak. Çarşamba günü Avrupa’dan gelecek olan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması durumundaysa emtiaların düştüğü bir süreçte Euro değer kaybedebilir. ABD’den gelecek konut satışları ve konut fiyat verileri Fed faiz tutanakları dışında piyasanın yakinen takip edeceği veriler olacaktır. Bu gelişmelerin genelini emtia ve hisselerdeki gelişmelerle birleştirdiğimizde genel olarak 1,0550 civarından itibaren alıcıların piyasaya girerek Dolar karşısında Euro alınacağını beliyorum.

Devam et » 2312 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin göreceli olarak güçlenebilir

Sterlin / Dolar • 6 Saat önce

Yeni haftada her gün İngiltere’den Sterlini etkileyebilecek önemli veriler açıklanacak. ABD verilerinin ortalama olarak olumlu geldiği bir süreçten geçerken İngiltere’den açıklanan verilerin de genel olarak orta karar geldiğini görmekteyiz. Bu dönemde İngiltere’den açıklanacak konut fiyatları, kamu sektörü borçlanma ihtiyacı ve ekonomik büyüme verilerinin Sterlin olumlu gelme ihtimali bana göre düşük. Bu açıdan değerlendirildiğinde Sterlinin en azından diğer para birimlerine karşı düşmesi kolay olmayabilir. Bu hafta Sterlin/dolar paritesini etkileyecek asıl unsurun Fed’in faiz tutanakları olduğunu düşünüyorum. Eğer faiz tutanakları faiz artışının ötelenmesini öngörürse o zaman Sterlinin düşüşlerini bekleyip alım yapmak olumlu olabilir ancak burada önemli olan sabırlı olup alım için beklemede olmaktır.

Devam et » 1593 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/Yen 112,70’te alıcı bulabilir

Dolar / Yen • 6 Saat önce

Dolar faizlerinin gerilemesine karşın Japonya’dan açıklanan dış ticaret dengesinin beklentilerden Yen olumsuz gelmiş olması Dolar faizlerinin Dolar/Yen paritesinin düşürücü etkisini azaltıyor. Bugün ABD’nin kapalı olması Dolar faizlerindeki hareketin sınırlı kalmasına neden olacağından Dolar/Yen paritesinin düşüşleri genel olarak alım için uygun fırsatlar sunduğunu düşünüyorum. Özellikle VIX endeksinin de yatay kaldığı bir süreçten geçerken çok kısa vadeli alım denemelerinin 112,70 civarında uygun olacağını tahmin ediyorum.

Devam et » 2887 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altında kısa vadeli satış baskısı oluşabilir

Altın • 6 Saat önce

Emtia fiyatlarının genel olarak satıcılı olduğu ancak Dolar’ın da aynı dönemde düşme eğiliminde olduğu bir zamanda altının çok fazla düşmesi kolay olmaz. Altın piyasasında alım pozisyonlarını belirgin şekilde yüksek olması altının yükselişine ışık tutarken öte yandan enflasyon beklentilerinin kısa vadede zayıflamış olması ve faizlerin düştüğü yerden teknik toparlanma yapabilecek olması altının kısa vadedeki yükselişlerini sınırlandırabilir. Bu nedenle bugünlerde alın almak yerine yükselişlerde satış yapmak daha uygun olabilir. Ne var ki orta ve uzun vadede yükseliş beklediğimden kısa vadedeki yapılacak satışların kısa metrajlı ve stoplu olmasında fayda var.

Devam et » 1888 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrol yükselmeden önce bir miktar gerileyebilir

Ham Petrol • 6 Saat önce

Petrol stoklarının ardı ardına yükselmeye devam ettiği bir dönemde OEC’in petrol üretimini ön gördüğünden bile fazla kısabildiğinin görülmesi petrol fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Öte yandan aynı gelişmelere bağlı olarak petrolün elde tutma getirisi yükselmeye devam ederken Dolar’ın düşme eğiliminde olması da bu süreci destekleyen unsurlar arasında. Bu gelişimlerin terse dönme ihtimalinin arttığı bir döneme yaklaşırken petrolün de gerilemesi mümkün olabilir. Bu durumda oluşabilecek düşüşün yine de çok belirgin olacağını sanmıyorum ancak alım için güzel bir fırsat oluşturacak bir düşüş olacağını söylemek mümkün. Olası düşüşün 52,30 civarında son bulmasın beliyorum.

Devam et » 2278 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

SP 500’de satıcılar gelebilir

S&P 500 • 6 Saat önce

SP 500 şirketlerinin ortalama karlılıklarının çok belirgin yükselmemiş olması ve fiyat kazanç oranlarının belirgin şekilde artmış olması yakında SP 500 endeksinde bir satış dalgasının gelebileceğine işaret ediyor. Bu gelişmelere paralel bir açıdan bakıldığında emtialardaki olası gerilemeler ve faizlerde yaşanabilecek yükselişler bu hafta içinde endeksin satıcılı olmasına neden olacaktır.

Devam et » 1578 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar geri çekilmelerde alınabilir

Dolar / Türk Lirası • 3 Gün önce

ABD’nin politikalarına bakıldığında Rusya’ya anlaşma yollarına bakıyor görüntüsünün ilerleyen süreçte Türkiye’ye de olumlu yansıyabilecek olması gelecek aylarda Türkiye’ye olan fon girişinin arttığına işaret eden bir gelişme olarak düşünülebilir. Bu açıdan bakıldığında önümüzdeki aylarda Dolar kurunun yeni zirveler yapma denemeleri ancak Dolar’ın uluslararası piyasalardaki yükselişiyle mümkün. Türkiye’nin makroekonomik veriler şu aşamada olumlu seyrederken ilerleyen haftalarda ve günlerde bu olumlu havanın devam edeceğini ancak ara dönemlerde yükselişler olacağını da söylemekte fayda var. Bizler şu günlerde bahsettiğim o yükseliş dönemindeyiz ve bugünden itibaren birkaç seans oyunca daha alıcılı bir Dolar kuru izleyebiliriz. Bu aşamada kurun düşüşlerinde alım denemeeri yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. İlk etapta 3,65’in altındaki seviyeler alım için uygun olabilir.

Devam et » 16882 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Euro/dolar gerileyen hisseler karşısında yükselir

Euro / Dolar • 3 Gün önce

Dün ABD’den açıklanan konut inşaatı başlangıçları geriledi ama konut inşaatı izinlerinin beklentilerin üzerinde gelmiş olması ilerleyen haftalarda inşaat sektörünün yoğun kalmaya devam edeceğini gösterdi. Ne var ki dün şirketlerden gelen haberlerin dünya ekonomisinin daha yavaş bir büyüme sürecine girebileceği şeklindeki beklentileri güçlendirmiş olması Dolar faizleri başta olmak üzere birçok para biriminin faizinde düşüşe neden oldu. Bu durum hisselerin ile etapta yükselmesine neden olurken bunun sonucunda Dolar’ın yükseliş nedenlerinden bir tanesinin sarsılmış olmasıyla bir miktar gerileme olacağını yani paritenin düşüşlerde alınabileceğini düşünüyorum.

Devam et » 11325 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlinin bugünkü yükselişi 1,2650 civarında durulur

Sterlin / Dolar • 3 Gün önce

Bir süredir İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin Sterlin olumlu gelmesi istihdamdaki artışla taçlanınca bugün açıklanacak perakende satışlar verinsin beklentilerin üzerinde gelmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu aşamada eğer Euro/dolar paritesinde belirgin bir yükseliş olmazsa o zaman Euro/sterlin paritesinin nispeten yatay kalıp Sterlin/dolar paritesinin yükselmesini düşünebiliriz. Ancak bu yükselişin genel olarak son iki seanstaki zirve seviyelerinin uzağına gidemeyeceği düşündüğümden 1,2650 civarında sınırlanacağını tahmin ediyorum.

Devam et » 9809 okunma
Daha Fazla »
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz ve doğru doldurmanız zorunludur.