Forex'te Swapları SIFIRLADIK!


Finansonline FX Dünyasını Keşfet
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yükselen enflasyon kuru yükseltti

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Türkiye’den açıklanan enflasyon rakamlarının yıllık bazda yüzde 8,48 olarak açıklanması TL’nin değer kaybetmesine neden olurken öte yandan ABD’den açıklanan konut inşaatı başlangıçlarının beklentilerin üzerinde gelirken 2007 yılı seviyelerine gelmiş olması Dolar’ın sadece TL’ye karşı değil her cephede diğer para birimlerine karşı da güçlü olacağını gösteriyor. Hafta sonuna girerken bu konjonktürün hakim olması Dolar’ın güçlü kalmasına neden olabilir ancak Trump’ın başkanlığa başlayacak olmasıyla birlikte nümüzde hafta başından itibaren Dolar’da gerileme olabilir.

Devam et » 10698 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Euro’da geri çekilmeler sınırlı kalır

Euro / Dolar • 1 Gün önce

Avrupa’dan açıklanan cari işlemler dengesinin beklentilerin üzerinde olması Euro’nun yükselmesini sağlarken öte yandan Dolar cephesinde yaşanan gelişmelerin Dolar faizlerini yükseltmiş olması paritenin yükselişine engel oluyor. Emtia fiyatlarındaki düşüşlere rağmen dünkü seansta paritenin yine de çok gerileyememiş olması ilerleyen günlerde Euro/Dolar paritesinin alıcılı olmasına neden olabilir. Bugün içinde paritenin genel itibarıyla yatay seyretme olasılığı daha yüksek gözüküyor.

Devam et » 11210 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin gücünü neden korur?

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma sürecinde ortak pazardan da ayrılacak olması aslında ilerleyen dönemde Sterlinin düşüşüne işaret eden bir durum. Bu aşamada akla gelen ilk şey Sterlinin Euro’dan daha düşük olabileceği noktasından hareketle Sterlinin ilerleyen süreçte baskı altında kalması beklenebilir. İngiliz ekonomisinin daha global olacağının sonucunda Sterlinin düşmesi gerektiğini ön plana koyduğumuzda Dolar cephesinden bakıldığında Sterlin çok fazla gerilemeyebilir. Bir diğer deyişle Sterlin Euro’ya karşı geriler ama Dolar’a karşı ya yatay kalır ya da yükselir. Bu senaryonun aynısı kısa vadede de geçerliliğini koruyor.

Devam et » 9781 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/Yen alıcılı kalır

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Dolar faizlerinin yükselişi Dolar’ın Yen karşısında belirgin şekilde yükselmesine neden olurken aynı süreçte hisse senedi piyasalarının yükselemeyişi Yen’in daha da baskı altında kalmasına neden olabilir. Bugünlerde Dolar faizleri yükselirken VIX endeksinin hareketlenmesi Dolar/Yen paritesinin yükselişlerini sınırlandırabilecek olsa da yükseliş odaklı seansların devam edeceğini bekliyorum.

Devam et » 8709 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın yükselen faizlerle enflasyon arasında sıkışıyor

Altın • 1 Gün önce

Altın fiyatlarının yükselen faizlerle yükselen enflasyon arasında sıkıştığı bir süreçten geçiyoruz. Ancak daha çok yükselişe bağlı hareketlerin gerçekleşme olasılığının yüksek olduğunu artan VIX endeksi ve yükselen emtia fiyatlarında da görmek mümkün. Genel olarak emtiaların elde tutma getirilerinin yükseliş eğiliminde olması enflasyonu desteklerken bunun altın üzerindeki etkisi yükseltici olacaktır.

Devam et » 5754 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrol alıcı bulmaya devam edecek

Ham Petrol • 1 Gün önce

Dün açıklanan petrol stoklarının beklentilerin üzerinde gelmiş olması petrolün baskı altında kalmasına neden olsa da hisse senedi piyasaların açık bir düşüş senaryosu çizmeyişi ve Dolar’da yaşanabilecek olası gerilemeler petrolün önce bir miktar geriledikten sonra seans içinde yeniden yükselebileceğine işaret eden önemli göstergelerdir. Bu nedenle seans içindeki düşüşleri bekleyip alım denemeleri yapmak uygun strateji olabilir.

Devam et » 10718 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Trump ekonomi politikası çelişiklerle doluyken SP 500 düşer

S&P 500 • 1 Gün önce

Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının hemen öncesinde açıklanan ekonomik veriler ABD’de ekonominin iyileştiğine işaret ederken bir yandan faizlerin yükselmesini savunan Trump yönetimi diğer yandan da Çin’le rekabet etmekten bahsediyor. Birbirine zıt bu iki politika SP 500 endeksinin kısa vadede satılmasına neden olabilir.

Devam et » 6915 okunma
İREM DIŞPINAR
İREM DIŞPINAR

TCMB Fonlama Yapısı

Piyasa Analizi • 19.01.2017

TCMB’nin haftalık repo ihalesi  açmaması ve bankalararası para piyasasında borçlanma  limitlerini sınırlandırması ile bankalar %10 faiz oranı ile geç likidite penceresinden fon sağlarken, ortalama fonlama maliyeti Mart 2016’dan bu yana ilk defa %9,06 seviyesine yükseliş gösterdi. Böylece ortalama fonlama maliyeti %8,5 olan gecelik borç verme faiz oranının üzerine yöneldi.

Devam et »
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Türkiye’nin enflasyon verisi yüzde 8 üzeri olursa kur yükselir

Dolar / Türk Lirası • 2 Gün önce

Dün ABD’den açıklanan yükselen tüketici fiyat endeksi sonrasında Dolar’da yaşanan yükseliş kurun da yükselmesine neden oldu. Bugün enflasyon açıklama sırası Türkiye’de olacak. Türkiye’nin açıklanacak tüketici fiyat endeksi daha önce açıklanan yüzde 7,69’un çok daha üzerinde olabilir. Şayet böyle olursa kurdaki yükselişin 3,85’e kadar devam etmesi mümkün. Eğer yüzde 8’in üzerinde bir rakam açıklanacak olursa bahsettiğim gibi kurun 3,85 hedefi kaçınılmaz olur.

Devam et » 6337 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar faizleri pariteyi baskılarken emtialar destekliyor

Euro / Dolar • 2 Gün önce

Dünkü seansta Avrupa ve ABD’den açıklanan enflasyon verileri karşılaştırıldığında Avrupa’da bir değişim olmadığı ancak ABD’deki enflasyon daha önceki yıldan daha hızlı yükseldiğini gösterdi. Bu durum Fed’in faiz politikasını belirlemesi açısından çok belirleyici bir durum oluğundan Dolar’ın yükselişi Euro/Dolar paritesinin gerilemesine yansıdı. Bu süreçte emtia fiyatlarının düşüşlere dirençli olması seans içinde paritenin kısa aralıklarla yükselmesine neden olabilir ancak yükseliş sürekli kalmaksızın yeniden gerileyerek 1,0580 civarında dengelenir.

Devam et » 8537 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

ABD verileri bile Sterlini destekliyor

Sterlin / Dolar • 2 Gün önce

Brexit ile ilgili görüşmelerin devam ettiği bir süreçte herkesin aklındaki mesele Brexit sonucunda nasıl bir ayrılık olacağı tartışılırken açıklanan ekonomik verilere bakıldığında Dolar olumlu gelişmelerin ağır bastığı görülüyor. İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin de, örneğin dün açıklanan ve son derece önemli olan istihdam verilerinin Sterlin olumlu olmasını göz önünde bulundurulduğunda Sterlin/Dolar paritesi üç koldan destek buluyor. Hem İngiliz verilerinin olumlu olması, hem emtiaların düşüşlere dirençli kalması hem de ABD’den açıklanan ekonomik verilerin olumlu olması bile Sterlin/Dolar paritesinin desteklenmesinde yardımcı unsurlardır. Bu açıdan bakıldığında 1,2150 civarında Sterlin/Dolar almak faydalı olabilir.

Devam et » 10564 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/Yen 114,30 civarında yatay seyreder

Dolar / Yen • 2 Gün önce

Bu sabah saatlerde Japonya’dan açıklanan ekonomik verilerin belirgin derecede Yen olumlu gelmeyişi ve asıl olarak Dolar faizlerinde yaşanan belirgin yükselişler Dolar/Yen paritesinin 112,60 civarından yükselerek bu sabah itibarıyla 114,50 seviyelerine kadar yükselmesine neden oldu. Bugün ABD’den açıklanacak haftalık istihdam başvuruları verisi ve konut sektörüne dair veriler Dolar faizlerinin dün yükseldiği seviyelerde tutunup tutunamayacağını gösterecek. Eğer faizler yükseldiği seviyelerde kalmaya devam ederse o zaman paritenin 115,30’a kadar tırmanması mümkün. Eğer faizlerde bir miktar düşüş görülürse 113,80’e kadar geriler ancak alım dalgasının devam edeceği ön görüsünden yola çıkacak olursak 114,30 civarında günlük kapanış olabilir.

Devam et » 7870 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Yükselen faizler altın fiyatlarını düşürürken yükselen enflasyon yükseltir

Altın • 2 Gün önce

ABD cephesinden gelen açıklamalar Dolar faizlerinin yükselmesine neden olunca zaten düşük kalan VIX endeksi verileri altının gerilemesine neden oldu. ABD’den açıklanan enflasyon verilerinin Fed’in bu sene içinde en azından üç defa daha faiz artırabilecek olduğuna işaret ettiği için yükselen altın fiyatları yerini gerilemeye bıraktı. Ne var ki enflasyon riski arttıkça ilerleyen günlerde altın destek bulabilir. Bu arada yükselen emtia fiyatları da altındaki yükselişe destek olabileceğinden orta vadede altının bugünlerde yapmış olduğu düşüşleri alınmasına neden olabilir.

Devam et » 6051 okunma
Daha Fazla »
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz ve doğru doldurmanız zorunludur.