Yurtdışı piyasalarda vadeli işlem imkanı


Finansonline International
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Geri çekilmeler eşliğinde yükseliş devam edebilir

Dolar / Türk Lirası • 6 Saat önce

Açıklanan ekonomik verilere bakıldığında ABD’de tüketici güvenindeki artışın Dolar faizlerine yükselişle yansıması ve Türkiye dinamiklerinin TL’yi baskı altında tutamaya devam edecek olması kurun yükselişini tetikledi. Bir süredir olumlu beklentilerle TL’nin değer kazanmasının ardından dünden beri yaşanan değer kaybı ön görülebilir bir gelişmeyken bundan sonraki süreçte geri çekilmelerin ardından kurun bir miktar daha yükselmesi gündeme gelebilir. Bu durumda paritenin 3,68’e kadar yükselişine devam etmeden önce 3,63’lü seviyelere geri çekilmesini bekliyorum. Bu aşamada düşüşlerde alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et » 2451 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Euro/dolar sınırlı geri çekilir

Euro / Dolar • 6 Saat önce

Bugünlerde Avrupa’da seçim beklentileri gündeme ağırlığını koyarken ABD’den açıklanmış ekonomik verilerin Dolar olumlu olması paritenin gerileyişini henüz tam anlamıyla tetiklemiş değil. Emtia fiyatlarındaki düşüşlerin son bulma ihtimalinden olsa gerek Dolar faizlerindeki yükselişe rağmen Dolar’ın artmayışı ABD’de yaşanan siyasi gelişmelerle de ilişkilendirilebilir. Şu aşamada paritenin geri çekilmedi mümkün olsa da ABD’den gelen Dolar olumlu verilere rağmen Euro/dolar’daki geri çekilmelerin sınırlı olmasını bekliyorum.

Devam et » 3608 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlinin düşüşleri alım fırsatına dönüşür

Sterlin / Dolar • 6 Saat önce

İngiltere’nin Brexit kararı sonrasında İskoçya’nın 2018 yılında bağımsızlık için yeniden referanduma kararı alması Sterlinin düşmesine neden olurken dünkü seansta Dolar faizlerindeki yükselişe rağmen Dolar olumlu etkisinin çok az olması Sterlin/dolar paritesindeki düşüşün sınırlı olmasına neden oldu. Bugünkü seansta paritenin düşüşü devam edebilecek olsa da bunun akabinde alıcıların piyasaya girerek Sterlini desteklemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle düşüşleri bekleyip alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et » 3342 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

USD/JPY ‘de 110,30 – 111,80 aralığındaki düşüşlerde alım yapılabilir

Dolar / Yen • 6 Saat önce

Dolar faizlerindeki yükselişin Dolat/yen paritesi üzerinde henüz tam anlamıyla etkisini göstermiş değil. ABD’deki siyasi belirsizliklerin Dolar üzerinde yarattığı baskı ortadayken paritenin yükselişi de kolay olmayabilir. Bu aşamada yatay bir seyir olma ihtimali yükselirken Japonya’dan çok olumsuz bir veri gelmediği sürece Dolar/yen paritesinin yatay kalmaya devam etmesi mümkün. Bugünden yarına Japonya’dan açıklanacak ekonomik verilerin pariteyi etkilemesi biraz zor gözüküyor. Bu nedenle daha çok 110,30-111,80 aralığında yatay hareket olacağını düşündüğümden düşüşlerde alım yaparak bu aralıktan faydalanmanın uygun olduğunu düşünüyorum.

Devam et » 1892 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altın kısa vadeli baskı altında kalabilir

Altın • 6 Saat önce

Dolar faizlerinin yükselişi altının düşüşünü tetikleyen bir gelişme olsa da ABD’de yaşanan siyasi gelişmelerin Trump yönetimini zor durumda bırakmış olması önce belirsizliklere neden oldu ardından da altın yükselişi gündemde kaldı. Bu gelişmeler yaşanırken VIX endeksinin gerilemeye devam etmesi ve hisselerde yaşanan yükselişler yaşanan olaylara ışık tutar nitelikte olmayıp, aksine altındaki yükselişin durulmasını tetiklemesi beklenir. Buradan hareketle emtia fiyatlarındaki yükselişlerin de durulmasını göz önünde bulundurarak yükselişleri takiben altın satış yapmanın kısa vadede para kazandırabileceğini bekliyorum.

Devam et » 1898 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Petrol yükselmeyi bekliyor

Ham Petrol • 6 Saat önce

Bugün ABD’den açıklanacak petrol stok verileri petrol fiyatları üzerinde belirleyici olacak ancak petrolle ilintili yaşanan jeopolitik olaylar neticesinde petrolün yükselmesi söz konusu olabilir. Karadeniz’de ABD ve Rusya arasında yaşanacak gerginlik dolaylı olarak petrol fiyatlarının yükselmesine neden olabilecek bir gelişmeyken ekonomik gelişmeler de aynı noktaya işaret etmekte. Petroldeki taşıma getirisinin bir miktar yükseliş eğilimine girebilecek olması da petrole destek verebilecek unsurlar arasında. Bu nedenle kısa vadede yaşanacak geri çekilmelerini takiben alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et » 2028 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

SP 500 geri çekilmelerin ardından bir miktar daha yükselebilir

S&P 500 • 6 Saat önce

Bir süre geri çekilmenin ardından bugünlerde toparlanma çabasında olan hisseler, ABD’den dün açıklanan ve son derece ekonomi olumlu resim çizen tüketici güveni sayesinde olumlu bir sürece girdi. Ne var ki yükselmesi beklenen ancak henüz yükselmemiş emtia fiyatları değerlendirildiğinde SP 500 endeksinin bir miktar daha yükselmesi mümkün gözüküyor. Bu nedenle düşüşlerde kısa metrajlı alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Devam et » 2472 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Kur bugünlerde düştükçe destek bulur

Dolar / Türk Lirası • 1 Gün önce

Dünkü seansta hem Dolar hem de TL, daha önceki yaptığı hareketin düzeltmesini yapmış olmalarıyla Dolar kurunun seans içinde 3,59’ın da altına inmesinin ardından yeniden yükseldiğini izledik. Bugün ABD’den gelecek verilerin Dolar cephesinde değişimlerin devam edip etmeyeceğini gösterecek ancak Dolar kurunun bütünüyle ele aldığımızda bugünlerde Türkiye’nin siyasi gündeminin TL’nin değer kazanmasının önünde durabilir. Bu da kurun seans içindeki gerilemelerini takiben yeniden alınacağına işaret ediyor.

Devam et » 9435 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Euro/dolar seans içinde gerilese bile devamı kolay olmaz

Euro / Dolar • 1 Gün önce

Dün Avrupa’dan gelen IFO verilerinin Euro olumlu görüntüsü ve ABD’den gelen imalat sektörü büyüme verisinin düşük olması Euro/dolar paritesinin seans içinde 1,0907’ye kadar tırmanmasına neden oldu. Bu seviyeden itibaren gelen satışlarla gerileyen paritenin bugün ABD’den açıklanacak konut fiyat verileri ve Fed yetkililerinin ki buna Yellen de dahil yapacakları konuşmalar paritede yön belirleyecek. Şu aşamada emtia fiyatlarının yükselmeye hazır olduğu bir süreçteyken Dolar olumlu gelişmelerin ağırlığı çok belirgin olmayabilir. Bu arada Obama’nın sağlık reformunun ortadan kaldıramamış olmasının Trump üzerinde yarattığı siyasi baskı seans sonunda Dolar’a da yansıyabilir.

Devam et » 9931 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Sterlin düşüşü takiben yeniden toparlanır

Sterlin / Dolar • 1 Gün önce

Teresa May’in Brexit sürecini resmen başlatma aşamasında olunması Sterlin’e hiç baskı yapmıyor. Hem Dolar’daki düşüş hem de İngiltere’den açıklanan oldukça olumlu ekonomik verileri bir aradayken Sterlin/dolar paritesinin düşüşü kolay olmaz. Bu Aşamada Dolar’ın bugün bir miktar yükselmesini takiben yeniden gerileyeceğinden hareketle Sterlin/dolar paritesinin de seans içinde teknik satış baskısına maruz kalmasının ardından yeniden toparlanacağını düşünüyorum. Bu noktada 1,2430 civarına ulaştığında paritede alım denemeleri yapılabilir.

Devam et » 6731 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Dolar/yen kısa vadeli yükselişe hazırlanıyor

Dolar / Yen • 1 Gün önce

Dünkü seansta Dolar faizlerinin yeniden yükselmesi Dolar/yen paritesinin düşüşünü yavaşlatır. Her ne kadar seans içindeki hareket belirgin olsa da bunun gelen stoplarla birlikte oluştuğunu belirtmekte fayda var. Bugün seans içinde paritedeki satış baskısı devam edebilir. Stopların kalmadığını düşünüldüğü bir noktada öyle sanıyorum ki dolar/yen yükselecektir. Bu nedenle düşüşleri bekledikten sonra 110’un altındaki seviyelerde alımı yakalamaya çalışmalı.

Devam et » 4887 okunma
OKAN AYBAR
OKAN AYBAR

Altında düşüş görülebilir

Altın • 1 Gün önce

Altın fiyatlarının son dönemde yükselmeye devam etmesi daha uzun vadeli beklentilerin de yukarı yönlü belirlenmesine neden olurken kısa vadede Dolar’ın yükselebilecek olması altının baskılanmasına neden olabilir. Öte yandan emtia fiyatlarında yaşanan düşüş durmuş olmasına rağmen yakın bir zamanda yükselişe yeniden geçebilecek olması ve Dolar faizlerinin kısa vadede düşüşünü durdurması altının düşüşünü tetikleyebilir. Bu noktada yükselişlerde satış denemeleri yapmanın doğru strateji olabileceğini düşünüyorum.

Devam et » 7029 okunma
Daha Fazla »
ÜCRETSİZ DEMO HESAP OLUŞTURMAK İÇİN

Aşağıdaki formda bulunan alanları eksiksiz ve doğru doldurmanız zorunludur.